Щитовидната жлеза е свързана с вишудхи чакра. Много преди медицината да знае за съществуването на щитовидната жлеза, йогите са измислили практики, които поддържат здрави жлези, здрав метаболизъм и водят до просветление. Смята се, че доброто здраве на невроендокринната система е от жизненоважно значение за по-високо осъзнаване.
- АСАНА практика - Сарвангасана (Свещ) е най-популярната асана за щитовидна жлеза. При практикуването й се оказва огромен натиск върху щитовидната жлеза. Тъй като щитовидната жлеза има едно от най-мощните кръвоснабдявания от всеки телесен орган, този натиск има изключителен ефект върху нейната функция, като подобрява циркулацията и изцежда застоялите секрети. Стимулирането на тази зона привлича осъзнаването към нея. По този начин се стимулира прана, жизнената енергия, мощно средство за изцеление. Това означава, че докато се концентрираме върху областта, сетивните нерви се стимулират, задействайки мозъчните релета. Тъй като целият процес води до подобряване на здравето, мозъкът пренастройва своите регулаторни центрове и кореспондиращите им мускулни състояния, кръвен поток. В следствие на това започва нервна активност в областта на шията. Следователно, сарвангасана асаната е полезна както при лека свръхактивнивност на жлезата, така и при недостатъчно активни състояния, тъй като общият й ефект е за възстановяване на баланса. Ефектът на сарвангасана се засилва чрез осъзнаване на всяко вдишване и издишване през гърлото докато сте в позата. След сарвангасана трябва да изпълняваме контрапозата матсиасана (Рибка). След сарвангасана можем да практикуваме халасана, пашини мудра, падма сарвангасана (Лотос в свещ) и други варианти. Всички тези практики имат положително влияние за по-добро здраве на щитовидната жлеза. Имайте предвид, че те трябва да се избягват при тежка тиреотоксикоза, физическа слабост или много увеличена гуша, където медицинската терапия очевидно е първото средство за лечение, което трябва да се приложи.
Випарита Карани Мудра, въпреки че не оказва толкова голям натиск върху щитовидната жлеза, е дори по-мощна от сарвангасана, защото включва уджай пранаяма и осъзнаване на психическите пасажи. Също така е по-ефективна при гуша, въпреки че отново добавянето на йод към диетата е първата очевидна стъпка.
Други ефективни асани включват Слънчев поздрав, серията Паванмуктасана с акцент върху упражненията за глава и шия, йога мудра, Супта Варджарасана (Поза Легнал Герой) и всички асани с навеждане назад, Sirshapada bhumi sparshasana, Кандарасана (раменна поза), Grivasana, Поза Лъв и др.
Паванмуктасана е полезна за начална терапия при тежко заболяване на щитовидната жлеза и при по-възрастни пациенти. Най-ефективната пранаяма при проблеми с щитовидната жлеза е уджай. Тя действа върху областта на гърлото. Релаксиращят и стимулиращият ефект най-вероятно се дължи на стимулиране на древни рефлексни пътища в областта на гърлото (свързани с повръщане, дишане, преглъщане), които се контролират от мозъчния ствол и хипоталамуса. Тази практика също така ни дава директен достъп до праничните и психичните мрежи, подструктурата на метаболитната активност. - ПРАНАЯМА Уджай е в основата на Вишудхи Шудхи и Аджапа Джапа, които са много мощни йогийски практики и трябва да се преподават, след като пациентът е усвоил напълно първоначалните умения. Алтернативно йога дишане е полезно за възстановяване на баланса на метаболизма чрез въздействието си върху ида и пингала. Шитали и Шиткари, охлаждащи пранаяма техники са ценни при хипертироидно състояние, за да охладят свръхактивното хиперметаболитно и следователно прегрято тяло. Бхастрика пранаяма трябва да се използва при хипотиреоидизъм поради нейния загряващ ефект, както и способността й да ускорява метаболизма. Джаландхара бандха оказва натиск върху областта на щитовидната жлеза и трябва да се включи в пранаяма внимателно и след усвояване на първоначалните упражнения. Могат да се добавят и други банди, за да се подобри ефекта на пранаяма. Разбира се, в дългосрочен план най-мощните техники за балансиране не само на щитовидната жлеза, но и на цялата невроендокринна система са мощните маха бандха, маха мудра и маха бхеда мудра. Те могат да бъдат усвоени само от напреднали ученици по йога.
МЕДИТАЦИЯ Роля на емоционалната релаксация
Един от най-важните провокиращи фактори в състояния на дисбаланс на щитовидната жлеза е дългосрочното потискане и блокиране на емоционалното изразяване. Това е тясно свързано с друго състояние, „globus hystericus“ (е субективно усещане за бучка или чуждо тяло в гърлото, за което се смята, че включва психогенни фактори, форма на соматизиращо разстройство.), характерно при жени на средна възраст. Тук основният симптом е честото желание за преглъщане, за да се премахне психическата бучка или напрежението в областта на гърлото. При йогийското лечение това постоянно, продължително напрежение понякога се преживява съзнателно за първи път по време на по-дълбоките етапи на йога нидра, тъй като трикратно натрупаните и дълбоко заложени напрежения – мускулно, умствено и емоционално – прогресират.
Балансирането на емоциите и даването на подходящ отдушник за тяхното изразяване е важна част от йога терапията при заболявания на щитовидната жлеза. Киртан (колективно пеене на мантри до степен на самозабрава и трансцендентност) е едно от най-полезните средства. Друга е аджапа джапа медитация (практика на осъзнаване на мантрата във фронталния психичен проход от пъпа до гърлото) във връзка с уджай пранаяма.
Източник: Yogic Management of Common Deseases by Swami Karmananda